Jak správně vybrat barvu na dřevo v exteriéru?

Chystáte se natírat dřevo v exteriéru a nevíte si rady s výběrem vhodné barvy? V následujícím článku se pokusíme o zodpovězení základních otázek ohledně výběru barvy na venkovní dřevo.

V první řadě je důležité, zda máte dřevo nové nebo se chystáte renovovat starý nátěr.

1. Nátěr nového dřeva v exteriéru

Koupili jste si dřevomateriál a chystáte se budovat? Výběr nátěru se liší pro pochozí a nepochozí plochy, což platí obecně - pochozí plochy jsou vždy více namáhané a proto je potřeba vybírat z produktů přímo určených na terasy a podlahy.

Nátěr nového dřevěného plotu, pergoly, fasády, zahradního domku a dalších nepochozích ploch:

Na všechny rozměrově nestálé plochy doporučujeme vybírat z tenkovrstvých lazur. Tyto lazury mají velkou výhodu oproti silnovrstvým lazurám: lazura se do dřeva vsákne, netvoří na dřevě žádný film. To znamená, že lazura nemůže popraskat a následně se loupat. Renovace tenkovrstvé lazury je také o poznání jednodušší - dřevo pouze očistíte, natřete a máte opraveno!

Doporučujeme před aplikací lazury dřevo napustit impregnací - tím dřevo nejen ochráníte před dřevokazným hmyzem, houbám, plísni a zamodrání - ale také sjednotíte podklad a lazura bude mít následně větší vydatnost. Nabízíme také lazury 3v1, které mají impregnační složku už v sobě!

Obecně platí, že proti UV záření dřevo ochrání hlavně pigment. Čím více pigmentu barva má, tím lépe dřevo ochrání. Proto nedoporučujeme v exteriéru používat bezbarvé a nebo velmi světlé odstíny. Dřevo nebude dostatečně ochráněné proti UV záření a začne rychle šednout a tmavnout. 

Existují produkty, které obsahují UV faktor a jsou bezbarvé. Tyto produkty ale nezabrání zešednutí - pouze ho zpomalí. Pokud tedy trváte na bezbarvém odstínu, tak počítejte s tím, že je nutné minimálně jednou ročně přetírat a obnovovat UV filtr.

Bezbarvé produkty s UV faktorem doporučujeme jako dodatečný nátěr na světlé odstíny. Prodloužíte tak životnost nátěru. 

industry-1553253_1920

Nátěr nové terasy

Chystáte se natírat novou dřevěnou terasu? Vybírejte z terasových olejů. Nezapomínejte terasová prkna natřít z obou stran - doporučujeme natřít ještě před montáží jedním nátěrem z obou stran a druhý nátěr aplikovat po montáži na vrchní stranu. Olej bohužel ve dřevě nevydrží roky, proto počítejte s tím, že je potřeba terasu pravidelně přetírat.

Nepoužívejte lazury - ty nejsou určené na pochozí plochy. Nátěr by se postupně vyšlapal a na terase by byly časem vidět vyšlapané "cestičky". Následná renovace je pak téměř nemožná.

TIP! Na veškeré řezné hrany dřeva v exteriéru doporučujeme používat ochranný nátěr určený na řezné hrany. Tento nátěr se vždy nanáší jako poslední - až po lazuře, či oleji. Zabrání průniku vody a vlhkosti do řezné hrany a prodlouží několikanásobně životnost dřeva. Dřevo bude ochráněno proti bobtnání a praskání.

 2. Renovace starého nátěru v exteriéru

Při renovaci nátěru v exteriéru je důležité, zda víte čím bylo původně natíráno nebo ne. Pokud to víte, tak máte na půl vyhráno :)

V případě, že byl původní nátěr vodou ředitelný a slabovrstvý, tak je možné renovovat téměř čímkoliv. Máte-li původní nátěr na bázi rozpouštědla, tak se i nadále držte nátěru, který obsahuje rozpouštědla. 

Silnovrstvou lazuru je potřeba vždy obrousit nebo odstranit odstraňovačem barvy. Pokud se vám podaří silnovrstvé lazury dokonale zbavit, tak je možné následně aplikovat téměř cokoliv. Pokud vám na dřevě zůstanou zbytky barvy, tak doporučujeme aplikovat renovační barvu, která vám sjednotí podklad a následně vybrat lazuru v požadovaném odstínu.

Pokud máte dřevo, které bylo původně natřené olejem a nebo už na dřevě není vidět žádný nátěr a dřevo je zašednuté, tak doporučujeme nejprve dřevo vyčistit, odšedit a následně vybírat vhodný nátěr.

planks-of-wood-2695397_1920

Pokud ale netušíte, čím bylo původně natíráno tak je vždy potřeba obrousit silné vrstvy, zbavit se odlupujícího se nátěru a následně doporučujeme vybírat ze syntetických produktů.

Doufáme, že jsme vám s výběrem pomohli. Pokud máte jakékoliv další otázky, tak nás neváhejte kontaktovat.